– Я вже і пити з ним пробував у надії, що він од вина піднесеться духом, – усе марно! Пити п’є, але історій несусвітних, як за старих часів, не розповідає і подвигами своїми не похваляється, хіба що розчулиться, а потім голову на черево і спати. Вже і не знаю, хто дужче зневірюється – він чи Скшетуський.
– Шкода його невимовно. Що не кажіть, великий був лицар! Ходімо до нього, пане Міхал. Адже він звичку мав наді мною насміхатись і дошкуляти всіляко. Може, і зараз візьме охота? Господи, як же змінюються люди! Такий веселий був чоловік!
– Ходімо, – сказав Володийовський. – Пізненько, щоправда, але йому вечорами найважче: цілий день продрімає, а вночі заснути не може.
Продовжуючи розмовляти, друзі вирушили на квартиру до Заглоби; той сидів біля розчиненого вікна, підперши голову рукою. Година була вже пізня, у замку зупинився всякий рух, тільки дозорці перегукувалися протяжними голосами, а в густому чагарнику, що відокремлював замок од міста, солов’ї несамовито виводили свої нічні трелі, свистячи, булькаючи і клацаючи з такою силою, з якою обрушується на землю весняна злива. Крізь розчинене вікно струменіло тепле травневе повітря, місячне світло яскраво опромінювало скорботне лице і схилену на груди лису голову Заглоби.
– Добрий вечір, ваша милість, – вітали його лицарі.
– Добрий вечір, – відповів Заглоба.
– Про що, пане, розмріялися перед віконцем, замість того щоб спати лягати? – запитав Володийовський.
Заглоба зітхнув.
– Не до сну мені, – проговорив він ледь чутно. – Рік тому, рівно рік, ми з нею від Богуна тікали, і над Кагамликом так само для нас щебетали пташки, а тепер де вона?
– Така, видно, була Божа воля, – сказав Володийовський.
– Щоб я сльози в тузі проливав! Немає мені ні в чому розради, пане Міхал!
Настало мовчання, тільки усе дзвінкіше заливалися за вікном солов’ї: здавалося, світла ніч наповнена їхнім тьохканням.
– О Боже, Боже, – зітхнув Заглоба, – точно так, як на Кагамлику!
Пан Лонгинус змахнув сльозу з лляних вусів, а невеличкий лицар трохи згодом промовив:
– Знаєте що, пане? Сум сумом, а випийте з нами медку – немає від туги цілющіших ліків. А за чаркою, дасть Бог, кращі часи прийдуть на пам’ять.
– Що ж, випиймо, – покірно погодився Заглоба.
Володийовський наказав челядникові принести вогню і жбан меду, а коли всі сіли, запитав, розуміючи, що лише спогади можуть одвернути Заглобу від гірких думок:
– Виходить, уже рік, як ви з покійницею з Розлогів од Богуна тікали?
– У травні це було, у травні, – відповів Заглоба. – Ми через Кагамлик переправилися, хотіли в Золотоношу потрапити. Ох, тяжко на світі жити!
– І вона переодягнена була?
– Так, козачком. Волосся мені довелося сердезі відрізати, щоб її не впізнали. Пам’ятаю навіть, у якому місці я його під деревом закопав разом із шаблею.
– Чарівна була панна! – вставив із зітханням Лонгинус.
– Я ж вам говорю, що з першого дня її полюбив, немов сам виховував із малолітства. А вона все рученьки складала та дякувала за порятунок і турботу! Краще б мені від козацької шаблі згинути, ніж нинішнього дня дочекатися! Навіщо тепер жити на світі?
Ніхто йому не відповів; мовчки пили три лицарі мед, перемішаний зі слізьми.
– Думав, біля них у спокої до старості доживу, а тут… – почав було знову Заглоба і безсило опустив руки. – Нічого мені більше чекати, хіба що смерть принесе розраду.
Не встиг Заглоба докінчити, як у сінях учинився шум: хтось намагався ввійти, а челядник не пускав; почалася голосна сварка. Раптом Володийовському почувся знайомий голос, і він крикнув челядникові, щоб той упустив прибульця.
Двері прочинились, і в щілині з’явилася щоката рум’яна фізіономія Редзяна, що, обвівши поглядом застілля, поклонився і сказав:
– Слава Ісусові Христу!
– Навіки слава, – відповів Володийовський. – Це Редзян.
– Я, – мовив хлопець, – кланяюся вашим милостям низько. А де мій хазяїн?
– Твій хазяїн у Корці, він хворий.
– О Господи! Та що ви таке говорите, пане! Не дай Боже, тяжко?
– Був тяжко, а тепер оклигує. Лікар обіцяє видужання.
– А я хазяїнові звісточку про князівну привіз.
Невеличкий лицар сумно похитав головою.
– Даремно ти поспішав, пан Скшетуський уже знає про її смерть, і ми тут оплакуємо сердегу гіркими слізьми.
У Редзяна очі на лоба полізли.
– Батечку мій! Що я чую? Невже панянка померла?
– Не померла, а в Києві розбійниками вбита.
– В якому ще Києві? Що ваша милість верзе?
– Як у якому Києві? Ти що, не чув про Київ?
– Господи Ісусе! Ваша милість жартує, певно? Відкіля їй взятися в Києві, коли її неподалік од Рашкова сховано, в яру над Валадинкою? І відьмі наказано, щоб до приїзду Богуна ні на крок її від себе не відпускала. Їй-богу, так і розуму недовго позбутися!
– Якій іще відьмі? Ти що плетеш?
– Та Горпині!.. Я цю сучку добре знаю!
Заглоба раптом підхопивсь і почав розмахувати руками, ніби потопаючий у відчайдушній спробі знайти порятунок.
– Помовчіть заради всього святого, пане, – обірвав він Володийовського. – Дозвольте, чорт забирай, і мені слово вставити!
Заглоба сполотнів, лисина його зросилася потом – присутнім навіть стало за нього страшно, але старий шляхтич, одним махом перескочивши через лаву, схопив Редзяна за плечі і запитав хрипко:
– Хто тобі сказав, що її… біля Рашкова сховано?
– Хто міг сказати? Богун!
– Ти що, брате, з глузду з’їхав?! – гаркнув Заглоба і почав трясти хлопця як грушу. – Який Богун!
– Господи помилуй! – заволав Редзян. – Навіщо ж трясти так? Пустіть, ваша милість, дайте з думками зібратись… Останній витрусите розум, у мене й так усе в голові перемішалось… Який, кажете, Богун? Невже ваша милість його не знає?