– Ви ж казали, що ви старий жовнір, а не знаєте, що гусарів для вирішального удару тримають до того часу, коли противник усі сили в битву кине.
– Та знаю я це, знаю! Просто перевірити себе хотів!
Із хвилину обидва мовчали. Потому пан Заглоба притишив голос іще дужче й запитав знову:
– Значить, там Кривоніс із усіма своїми силами?
– Точно.
– А багато їх у нього?
– З холопами тисяч шістдесят буде.
– Ох ти диявол! – сказав пан Заглоба.
Скшетуський усміхнувся у вуса.
– Не думайте, ваша милість, що боюсь я, – знову зашепотів Заглоба. – Просто в мене задишка, і товкотнечі я не люблю, тому що жарко буває, а коли жарко, від мене користі ніякої. Інша річ самотужки діяти! Людина хоч хитрощами якими викрутитися може, а тут і придумати нічого не встигнеш! Тут не голова, а руки у виграші. Тут я пень у порівнянні з паном Підбийп’яткою. У мене, пане, на животі двісті золотих червінців, які мені князь подарував, та вірте мені, що живіт якраз волів би я де-небудь в іншому місці тримати. Тьху! Терпіти не можу цих вирішальних битв! Чума їх забирай!
– Нічого з вашою милістю не станеться. Зберіться з духом.
– З духом? Цього ж бо я і боюсь, що відвага здоровий глузд у мені переможе! Я страх який запальний… А мені поганий знак був – поки біля вогнища сиділи, дві зірки впало. Раптом якась із них моя!
– За добрі ваші справи Бог вас нагородить і в здоров’ї збереже.
– Тільки б занадто скоро нагороди не поклав!
– Чому ж ви при обозі не лишилися?
– Я вирішив, що з військом безпечніше буде.
– І правильно. Ось побачите, ваша милість, що нічого такого особливого в цім ділі немає. Ми вже звичні, а consuetudo altera natura. Оце вже й Случ із Вишуватим ставком.
І дійсно, води Вишуватого ставка, відділені від Случі довгою греблею, заблищали вдалині. Військо зразу спинилося на всьому протязі.
– Що? Вже?
– Князь буде стрій перевіряти, – відповів пан Скшетуський.
– Терпіти не можу штовханини!.. Говорю я вашій милості… просто не переношу.
– Гусари на правий фланг! – пролунав голос вістового, посланого князем до Скшетуського.
Уже зовсім розвиднилося. Заграва поблякла у променях сонця, що сходило, золоті відсвіти заблищали на вістрях гусарських списів, і могло здатися, що над лицарями загорілися тисячі свічок. Після перевірки строю військо, більше не криючись, гримнуло в один голос: «Розтворіться, ворота спокути!» Могутня пісня покотилася по росах, ударилася в сосновий бір і, відбита луною, злетіла в небеса.
Та ось берег по той бік греблі зачорнів скільки бачило око силою-силенною козаків; полки підходили за полками, кінні запоріжці, споряджені довгими піками, піший люд із самопалами і повінь мужви, озброєної косами, ціпами й вилами. За ними, ніби в тумані, виднівся величезний обоз, на вигляд – просто пересувне місто. Скрип тисяч возів, іржання коней долітали навіть до княжих жовнірів. Козаки, одначе, йшли без звичних криків, без завивання й по той бік греблі зупинились. Обидві ворогуючі армії певний час у мовчанні споглядали одна одну.
Пан Заглоба, невідступно тримаючись біля Скшетуського, поглядав на це людське море і бурмотів:
– Ісусе Христе, навіщо ж ти стільки цієї наволочі створив! Уже чи не сам Хмельницький із черню та всіма вошами?! Ну що за неподобство, скажіть, ваша милість? Вони ж нас шапками закидають. А як славно було колись на Украйні! Пруть і пруть! Щоб на них біси в пеклі перли! І все на нашу голову! Щоб вони від сапу здохли!..
– Не лайтесь, ваша милість. Неділя ж бо нині.
– І справді – неділя, ліпше б воно про Бога подумати… Pater noster qui est in coelis… Ніякої поваги від цих негідників очікувати не можна. Sanctificetur nomen Tuun… Що ж творитися буде сьогодні на цій греблі! Adveniat regnum Tuum… Ось уже в мені й сперло дихання… Fiat voluntas Tua… А, щоб ви здохли, Амани-мужогубці! Дивіться, ваша милість! Що там?
Загін з декілька сот людей одірвався від чорної маси і безладно попрямував до греблі.
– Поєдинщики це, – сказав Скшетуський. – Зараз і наші до них виїдуть.
– Значить, все-таки буде битва?
– Неодмінно.
– Чорти б усе забрали! – Тут поганий настрій пана Заглоби перейшов усякі межі. – А ви дивитеся, пане, на все як на teatrum під час Масниць! – неприязно крикнув він Скшетуському. – Ніби ваша шкура тут ні при чому!
– Ми звичні, я ж сказав.
– І, звичайно, в поєдинки встрянете?
– Не дуже-то годилося б лицарям із головних підрозділів один на один із таким противником битися, хто собі ціну знає, цим не займається. Та в нинішні часи хіба ж гідність до уваги береться?
– Уже й наші йдуть! Он! – закричав пан Заглоба, заздрівши червону лінію драгунів Володийовського, що підтюпцем рухалася до греблі.
За ними потяглися бажаючі – душ так по десять від кожної корогви. Серед інших пішли рудий Вершулл, Кушель, Понятовський, двоє Карвичів, а з гусарських – пан Лонгинус Підбийп’ятка.
Дистанція між обома загонами почала швидко скорочуватися.
– Знаменитих справ зробитеся, пане, свідком, – сказав Скшетуський пану Заглобі. – Особливо придивіться до Володийовського та Підбийп’ятки. Великі це лицарі. Розрізняєте їх, ваша милість?
– Розрізняю.
– Тоді дивіться пильно, самі ще розохотитеся.
Воїни, зійшовшись зовсім близько, зупинили коней і заходилися насамперед ганьбити один одного.
– Здрастуйте! Здрастуйте! А ось ми зараз собак вашим падлом нагодуємо! – закричали княжі жовніри.
– А ваше й собакам не в корм.
– Згниєте в цьому ставку, громили підлі!
– Кому писано, той і згниє. Вас либонь перших риби обгризуть.
– Нумо вилами гній довбати, хами! Вам воно звичніше, ніж шабля.